Andrzej Foryś
- TechnikaRysunek na papierze
- Wymiary34 × 25 cm
- Cena600,00 zł
Przed Państwem cykl „Struktury” Andrzeja Forysia. To wyjątkowy, współczesny zestaw dyptyków składający się z dwóch prac na papierze wykonanych techniką własną (tajemnica Artysty). Jest wyrazem serdeczności i wielkiej czułości Artysty wobec kreski jako znaku nadającego kształt myśli ludzkiej.
Dyptyk VII jest odmienny od pozostałych prac. Artysta w czarno-białym zestawieniu przedstawił materie. Pierwsza jest ozdobną do powieszenia i/ lub zawieszenia na ścianie, druga zaś, być może, to szale, szaliki, tkaniny, które schną. Też zostały powieszone, ale … na wieszaku. Zarówno to, co święte, piękne jak i codzienne, prozaiczne wypełnia życie człowieka. Tak to już jest. Sztuką jest zadbać o właściwą równowagę między sacrum i profanum.
Prace „strukturalne” Andrzeja Forysia znakomicie funkcjonują w różnych przestrzeniach. Oczywiście „Dyptyk VII” znakomicie prezentować się będzie w miejscu, które jest przeznaczone dla ludzi lubiących zaskakujące wizualne puenty. W klasycznych wnętrzach praca dobrze będzie podkreślała ich charakter i niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń prywatna, czy też miejsce pracy. W nowoczesnych postrzegana będzie jako tzw. mocny punkt. Dyptyk stanowi ciekawą, bo nietypową możliwość aranżacji wnętrza.
Cykl ten można przedstawić jako całość lub podzielić na dwie odrębne prace wg własnego uznania. Otrzymują Państwo z zakupem pracy Certyfikat Autentyczności, który wystawa Galeria SalonSztuki.net poświadczając legalność zakupu, a spadkobiercy Artysty jej autentyczność. Każda cześć dyptyku jest opisana własnoręcznie przez Andrzeja Forysia. W przyszłości pozwala to zaoszczędzić kosztów związanych z ustaleniem czy dana praca rzeczywiście jest oryginalna i legalnie zakupiona. Każdą pracę można kupić też oddzielnie w cenie 300,00 zł.
Andrzej Foryś, rocznik 1936. Krakowianin z urodzenia, a z wyboru szczecinianin. Zmarł 7 listopada 2020. Absolwent szczecińskiego Plastyka i krakowskiej ASP. Ukończył studia z wyróżnieniem i uzyskał dyplom ze specjalizacji projekty wnętrz, rzeźba, sztuka przemysłowa. Artysta wielowymiarowy, nauczyciel, społecznik, tytan pracy. Człowiek, który wzbudzał emocje u innych. Od 1960 roku członek ZPAP O/ Szczecin, a w latach 2005-2007 jego prezes. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2017 roku. Orędownik twórczości Guido Recka i wydawca historii jego życia. Wielokrotnie odznaczony m. in.: Złotym Krzyżem Zasługi, a także medalami: Zasłużony Działacz Kultury, Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. Współtworzył historię plastyki szczecińskiej.