Andrzej Foryś
- TechnikaRysunek na papierze
- Wymiary34 × 25 cm
- Cena600,00 zł
„Stocznia 6” jest jednym z siedmiu obrazów z cyklu „Dziennik budowy statków”, który powstał w latach 2000 – 2016 i był prezentowany na wystawie w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie podczas benefisu Artysty z okazji 60-lecia pracy twórczej https://filharmonia.szczecin.pl/wystawy/61-Andrzej_Forys
Obrazy są wspomnieniem Artysty o czasach, kiedy pracował w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych w Szczecinie jako projektant wnętrz okrętowych. Na podstawie wykonanych przez siebie fotografii na terenie Stoczni Szczecińskiej w latach 1960 – 1966 stworzył malarski dziennik budowy statków. Wszystkie płótna są sygnowane odwrocie (kartka z informacją: "Z cyklu dziennik budowy statków", akryl-olej, Andrzej Foryś i rok powstania i pieczątką Artysty). W twórczości malarskiej Andrzeja Forysia ważnym aspektem oglądu świata były jego wyjątkowe doświadczenia w pracach projektowych w stoczni szczecińskiej. Niezwykłe połączenie wrażliwości estetycznej z wysokiej klasy umiejętnościami projektowymi dały w efekcie znakomite rysunki, grafiki i obrazy w dorobku twórcy.
Obraz świetnie współgrać będzie przestrzeni publicznej tj. hotelu, w restauracji podkreślając wyjątkowy charakter wnętrza. Pasować będzie do wszelkich miejsc narad i pomieszczeń, w których pracuje się intensywnie nad ważnymi projektami i oczekuje się kreatywności od pracowników. W prywatnych wnętrzach znakomicie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych np. loftach podkreślając ich charakter, jak również w klasycznych pomieszczeniach, gdzie stanowić będzie tzw. mocny punkt.
Dzieło z certyfikatem autentyczności i legalności zakupu. Obraz jest namalowany na płótnie. Rekomendujemy obejrzenie obrazu w ramie (aktywna ikona R poniżej).
Andrzej Foryś, rocznik 1936. Krakowianin z urodzenia, a z wyboru szczecinianin. Zmarł 7 listopada 2020. Absolwent szczecińskiego Plastyka i krakowskiej ASP. Ukończył studia z wyróżnieniem i uzyskał dyplom ze specjalizacji projekty wnętrz, rzeźba, sztuka przemysłowa. Artysta wielowymiarowy, nauczyciel, społecznik, tytan pracy. Człowiek, który wzbudzał emocje u innych. Od 1960 roku członek ZPAP O/ Szczecin, a w latach 2005-2007 jego prezes. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2017 roku. Orędownik twórczości Guido Recka i wydawca historii jego życia. Wielokrotnie odznaczony m. in.: Złotym Krzyżem Zasługi, a także medalami: Zasłużony Działacz Kultury, Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. Współtworzył historię plastyki szczecińskiej.