ładowanie sztuki
menu zamknij
0

Rysunek piórko/tusz na papierze, Z cyklu "Dziennik budowy statków. Aneks", "Stoczniowiec"

  • TematEkspresja, Portret
  • TechnikaRysunek na papierze
  • KoloryBiały | Czarny
  • Wymiary34 × 25 cm
  • DostępnośćDostępne
600,00 

„Stoczniowiec” jest pracą na papierze z cyklu ośmiu rysunków piórkiem. To plastyczny aneks, który w zamyśle Artysty był dopełnieniem cyklu obrazów „Dziennik budowy statków”. Zbiór ten powstał jako efekt wspomnień z czasów, kiedy Artysta pracował w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych w Szczecinie jako projektant wnętrz okrętowych. Na podstawie wykonanych przez siebie fotografii na terenie Stoczni Szczecińskiej w latach 1960 – 1966 stworzył malarski dziennik budowy statków.

„Stoczniowiec” to portret robotnika stoczni - mężczyzny w dojrzałym wieku. Na głowie ma kask ochronny z okularami, które chronią oczy przed iskrami podczas spawania elementów metalowych statku. Spawacz jest doświadczonym pracownikiem. Pewnie i ze spokojem wykonuje swoją pracę. Jego wzrok skierowany jest na jakiś punkt z lewej strony. Może to chwila na przerwę, a może właśnie skończył swoją pracę? Jego twarz jest pewnym rodzajem zagadki dla odbiorcy. A. Foryś zastosował niezwykle pracochłonną technikę położenia farby. Wizerunek mężczyzny jest dosłownie „wykropkowany”. Z matematyczną precyzją punktami farby o różnym stopniu zagęszczenia i natężenia Artysta wzmacnia i dynamizuje obraz z jednej strony, z drugiej zaś oglądając pracę doświadczamy spokoju i pewności.

Praca znakomicie prezentować się będzie w każdym bez wyjątku miejscu – od najbardziej klasycznego wnętrza, po najbardziej nowoczesne. Niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń prywatna, czy też miejsce pracy. Jeżeli zależy nam na tworzeniu atmosfery sprawczości, budowania jedności zespołu, grupy, rodziny to obraz ten symbolicznie wzmocni energetycznie przestrzeń, w której się znajdzie. Stanowi ciekawą, bo nietypową możliwość aranżacji wnętrza. Uzyskamy efekt przyjemnego zaskoczenia poprzez wprowadzenie go jako tzw. mocnego punktu, a zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na stworzenie dyptyku (dwie prace), a jeszcze lepiej tryptyku (trzy prace z tego cyklu). Jednego możemy być pewni, że ten wybór sprawdzi się bardzo dobrze!

Otrzymują Państwo z zakupem pracy Certyfikat Autentyczności, który wystawa Galeria SalonSztuki.net poświadczając legalność zakupu, a spadkobiercy Artysty jej autentyczność. Praca sygnowana jest na odwrocie parafką i pieczątką Artysty. W przyszłości pozwala to zaoszczędzić kosztów związanych z ustaleniem czy dana praca rzeczywiście jest oryginalna i legalnie zakupiona.

Wybrane dzieła artysty

zamknij