ładowanie sztuki
menu zamknij
0

Technika własna, z cyklu "Struktury", Tryptyk I, 2014

  • TematAbstrakcja, Abstrakcja | Ekspresja, Ekspresja, Fantastyka, Kompozycja, Symbol
  • Rok2014
  • TechnikaRysunek na papierze, Technika własna
  • KoloryBiały, Biały | Czarny, Czarny, Czarny | Szary, Szary
  • Wymiary40 × 90 cm
  • DostępnośćDostępne
700,00 

Przed Państwem cykl „Struktury” Andrzeja Forysia. To wyjątkowy, współczesny zestaw prac, który w tym przypadku składa się z trzech prac na papierze wykonanych techniką własną (tajemnica Twórcy). Jest wyrazem serdeczności i wielkiej czułości Artysty wobec kreski jako znaku nadającego kształt myśli ludzkiej.

Niezwykły i jedyny tryptyk Andrzeja Forysia przedstawia trzy klepsydry. Konstrukcja tego przedmiotu znana już była 1500 lat p.n.e., a dzisiaj jej pojawienie symbolizuje upływ czasu i/ lub czyjąś śmierć. Jednak te zaprezentowane przez Artystę różnią się od powszechnie znanych przedstawień. Dzięki temu praca jest interesująca. Z jednej strony charakteryzuje ją prostota plastycznej wymowy, z drugiej zaś pozostawia odbiorcy miejsce na własne przemyślenia, refleksję i odkrywanie tego, co do tej pory było nieznane.

Pierwsza część tryptyku przedstawia klepsydrę zbudowaną z jednego znaku graficznego, tj. z wielu liter „A”. Górna część klepsydry to odwrócone litery „A”, które w najwęższym punkcie łączą się z okrągłą tarczą przypominającą tzw. „różę wiatrów”, wyznaczającą cztery kierunki świata. Kształt dolnej części to konstrukcja z wzorcowych liter „A”. Jaka jest symbolika litery „A”? Może warto przeczytać esej Teodora Koscha - autora „Przed Litery – pierwotne znaczenie Mowy” (absolwent ASP w Krakowie (Konserwacja Dzieł Sztuki), wg którego „Symbol ten obrazuje jeden z pierwszych, pierwotnych dźwięków towarzyszących mowie u samego jej zarania”. Ten dźwięk jest początkiem powstania słów. Zaś te konstruują myśli ludzkie. Znamy wyrażenia: „Na początku było Słowo”, czy też „Słowo stało się ciałem” (Ewangelia wg św. Jana). Co symbolika klepsydry Forysia zapowiada? O czym każe nam pamiętać?

Druga część tryptyku to jedno wielkie pytanie /stwierdzenie: co pozostanie z prawdy, którą niszczy przemoc? Czy prawda się liczy? Jaką rolę odgrywa w naszym życiu? Co się z nią dzieje obecnie? Z jakiego powodu koniecznym jest walka o jej istnienie choćby w tej najbardziej klasycznej definicji, którą stworzył jako pierwszy Arystoteles: to tylko zgodność z rzeczywistością tego, co człowiek mówi i przedstawia … .

Trzecia część tryptyku jest pewnego rodzaju konkluzją Artysty. Dysponujemy ogromnym zasobem słów. Każde z nich ma swoje ściśle określone znaczenie. Są naszym sposobem na poznawanie siebie, innych i świata. Mimo to zbyt często zmieniamy i wypaczamy ich sens. W jakim celu marnujemy to, co osiągnęliśmy przez wieki? Co pozostanie ze słów jeśli przestaną znaczyć cokolwiek?

Artysta po trzykroć przypomina: „tempus fugit, aeternitas manet” (czas ucieka, wieczność pozostaje). Co w takim razie pozostanie po nas?

Prace „strukturalne” Andrzeja Forysia znakomicie funkcjonują w różnych przestrzeniach. Ta wyjątkowa praca -  „Tryptyk I”, ze względu na swoją symboliczną wymowę, znakomicie zaprezentuje się w każdej– od najbardziej klasycznych wnętrz (jako tzw. mocny punkt), po najbardziej nowoczesne (jako wzmocnienie i podkreślenie wystroju). Niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń prywatna, czy też miejsce pracy. Stanowi ciekawą, bo nietypową możliwość aranżacji wnętrza.

Cykl ten można przedstawić jako całość lub podzielić na dwie odrębne prace wg własnego uznania. Otrzymują Państwo z zakupem pracy Certyfikat Autentyczności, który wystawa Galeria SalonSztuki.net poświadczając legalność zakupu, a spadkobiercy Artysty jej autentyczność. Każda cześć dyptyku jest opisana własnoręcznie przez Andrzeja Forysia. W przyszłości pozwala to zaoszczędzić kosztów związanych z ustaleniem czy dana praca rzeczywiście jest oryginalna i legalnie zakupiona. Każdą pracę można kupić też oddzielnie w cenie 300,00 zł.

Wybrane dzieła artysty

zamknij