Bożena Galant '57

Obejrzyj dzieła Artysty w naszej Galerii


Rocznik '57. Absolwentka dwóch uczelni: Uniwersytetu Szczecińskiego, na którym w 1980 roku otrzymała tytuł mgr. matematyki i Akademii Sztuki w Szczecinie, którą ukończyła w 2017 roku. Dyplom z malarstwa u prof. Zbigniewa Romańczuka oraz dyplom z multimediów u dr hab. Agaty Michowskiej otrzymując tytuł mgr sztuki.

Stypendystka Muthesius Kunsthochschule w Kiel w Niemczech w 2014 roku. Dwa lata później zrealizowała projekt Magiczne lustra sfinansowany przez Niemcy. Uprawia malarstwo. Realizuje filmy o tematyce społecznej i obyczajowej. Tworzy projekty będące osobistym głosem w dyskusji i komentarzem dotyczącym przemian społecznych i zmian obyczajowych w dzisiejszym świecie. Artystkę najbardziej interesują: zmiany zachodzące w świadomości społeczeństwa dotyczące podziału ról w rodzinie, w pracy, we współczesnym świecie, potrzeba akceptacji we wzajemnych relacjach ludzi, konflikt związków homoseksualnych i kościoła, kwestia nielegalnych emigrantów, czy zmiany klimatyczne.

Czym jest dla mnie sztuka?

Szukając inspiracji do moich prac, uważnie rozglądam sie dookoła. Obrazy otaczają nas bez względu na to, czy jesteśmy tego świadomi,czy nie. Mogą być nimi rzeźby, obiekty w przestrzeni, fotografie rodzinne lub znajdujące się w galerii. Obrazami mogą być także zjawiska atmosferyczne - ileż razy zachwycamy się widokiem tęczy na niebie, lub jej fragmentem, tzw. echem? Malując odwołuję się do zjawisk wokół mnie i je przetwarzam. Łączę wiedzę z odczuciami, które są we mnie. W swojej pracy poszukuję kolorów, światła i cieni. Badam ich wzajemne relacje. Tworząc myślę o pozytywnych związkach między ludźmi.

Wybrane wystawy

2010 - 2018
Haus der Kultur und Bildung, Neubrandenburg, Niemcy
"Der Begrieff Meeresspiegel", Kunstraum B, Kiel, Niemcy
"Miejsce Sztuki 44", Świnoujście, Polska
Willa Lentza, Brama Królewska, Galeria Pod Fontanną, Szczecin, Polska
Zamek Książąt Pomorskich, Książnica, Muzeum Narodowe, Piwnica Kany, Szczecin, Polska
Muzeum Regionalne, Gorzów Wielkopolski, Polska
Centrum Kultury, Stargard Szczeciński, Polska
Galeria Bank PKO SA, Warszawa, Polska

Linki zewnętrzne

http://www.galant.pl/