Andrzej A. Sadowski '46

Obejrzyj dzieła Artysty w naszej Galerii 


Urodzony w 1946 roku w Łodzi. Zmarł w 2016 roku. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, w pracowni malarstwa i rysunku prof. Mariana Jaeschke. Dyplom w 1970 roku. W latach 1974 – 1993 był asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Wiesława Garwolińskiego. W latach 1976–1978 stypendysta Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministra Kultury i Sztuki. W roku 1978 stypendysta Fondazione Romana Marchesa J.S. Umiastowska w Rzymie. W 2004 roku stypendysta Maison d’Artiste de la Grande Vigne w Dinan we Francji.
Profesor malarstwa i rysunku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1992 – 2004 profesor w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, w latach 2002 – 2005 w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi , w latach 2005 – 2014 w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi.
Jest autorem ok. 50 wystaw indywidualnych malarstwa w kraju i za granicą oraz uczestniczył w kilkuset wystawach zbiorowych malarstwa. W latach 1970 – 1980 był wielokrotnym laureatem wystaw i konkursów malarskich. Od 1981 roku artysta nie bierze udziału w konkursach jurowanych.
Twórczość w zakresie malarstwa i rysunku. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Czym jest dla mnie sztuka?

Sztuka jest dla mnie jednym z najważniejszych motorów życia i wraz z podróżami stanowi najważniejszy akcent mojego życia.

 

 

Nagrody i wyróżnienia

1970      Doroczny Konkurs dla Dyplomantów Wyższych Uczelni Plastycznych im. K. Bartoszka i Z. Bobowskiego, Warszawa; wyróżnienie w dziale malarstwa
1971      Ogólnopolski Konkurs „Człowiek, praca, środowisko w malarstwie, rzeźbie, grafice”, Warszawa; nagroda II stopnia w dziale malarstwa
1972      Konkurs na Grafikę i Rysunek Okręgu Łódzkiego ZPAP, Łódź; 2/3 nagrody w dziale grafiki i rysunku
1973      Konkurs na obraz i gobelin Okręgu Łódzkiego ZPAP, Łódź; wyróżnienie za obraz
1974      XI Konkurs na Grafikę i Rysunek Okręgu Łódzkiego ZPAP, Łódź; wyróżnienie za rysunek
1975      Konkurs Malarstwa i Rzeźby Okręgu Łódzkiego ZPAP, Łódź; wyróżnienie za obraz
1976      Konkurs malarstwa „Pejzaż łódzki”, Łódź; III nagroda za obraz
1977      Konkurs malarstwa „Pejzaż łódzki”, Łódź; III nagroda za obraz
1978      Konkurs „Łódź – portret miasta”, Łódź; II nagroda za obraz
1979      Konkurs „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała; I nagroda – Srebrna Paleta za obraz
1980      Konkurs malarstwa „Zamość w sztuce”, Zamość; III nagroda
Od roku 1981 artysta nie bierze udziału w konkursach jurowanych

Prace w zbiorach:

Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, „Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki” w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Regionalnego w Pabianicach, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Zbiory Sztuki Klasztor OO Paulinów, Jasna Góra w Częstochowie, Muzeum Niepodległości w Łodzi, Muzeum im. A. Puszkina w Moskwie, Ermitażu w Petersburgu, Galerii Autoportretów Galerii Degli Uffizi we Florencji, Konsulatu RP w Los Angeles, prezydenta miasta Stuttgartu, Biur Wystaw Artystycznych w Płocku, Białymstoku, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie, Wałbrzychu, Zamościu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej oraz licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą – w Austrii, Australii, Belgii, Brazylii, Danii, Grecji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Japonii, Kanadzie, Maroku, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Syrii, Rosji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.