ładowanie sztuki
menu zamknij
1

Naj
now
sze

ARCHITEKTURA

zamknij
zamknij

ARCHITEKTURA

przewiń dalej,
do następnej sekcji

KOMPOZYCJA

zamknij
zamknij

KOMPOZYCJA

przewiń dalej,
do następnej sekcji

SYMBOL

zamknij
zamknij

SYMBOL

przewiń dalej,
do następnej sekcji

Kat
ego
rie

AKRYL

zamknij
zamknij

AKRYL

EMALIA

zamknij
zamknij

EMALIA

TECHNIKA WŁASNA

zamknij
zamknij

TECHNIKA WŁASNA

Arty
sta
Mies
iąca

Wrzesień

zamknij
zamknij

Artysta miesiąca • Wrzesień

Sal
on
Szt
uki

Mecenat

zamknij
zamknij

Mecenat

Galeria SalonSztuki.net swoją działalnością popiera rozwój polskiej sztuki i nauki. Wspieramy i współpracujemy z tymi, którzy uważają, że sztuka i nauka jest ważną częścią życia człowieka.

1

Misja

Naszą misją jest współtworzenie przyjaznej przestrzeni i warunków wszystkim tym, którzy pragną prawdziwego kontaktu ze sztuką XXI wieku. Wspieramy Twórców i asystujemy, na każdym etapie zakupu, naszym Klientom.

2

Wsparcie

Udzielamy wsparcia Artystom, instytucjom kulturalnym i naukowym. Nasz mecenat oparty jest na propagowaniu działań i idei poprzez przekazywanie informacji o ważnych faktach w twórczości Artystów, ciekawych wydarzeniach kulturalnych i intersujących faktach naukowych.

3

Cel

Celem naszego mecenatu jest zwiększenie zaangażowania i uczestnictwa w kulturze, upowszechnianie wiedzy o znaczeniu i wartości dziedzictwa kulturowego oraz poszerzenie kompetencji kulturalnych i twórczych mieszkańców Polski poprzez dekonstrukcję mitów i stereotypów związanych z szeroko rozumianą sztuką współczesną

Blog

zamknij
zamknij

Blog

Wierzę, że można pisać o sztuce w sposób ciekawy i zrozumiały dla każdego.

Przejdź do bloga
7/19/2022

W STRONĘ MOSTA. Wyprawa LXXVIII

W kolejnym odcinku Opo-wieści dr Ewa Gwiazdowska prezentuje Ludwiga Mosta jako wnikliwego obserwatora  różnych sytuacji życia codziennego, obyczajów, obrzędów, pracy, wypoczynku i zabawy. Dzięki jego szkicom, rysunkom i obrazom możemy dowiedzieć się jak wyglądali i jak pracowali przedstawiciele różnych profesji. W tym przypadku mówimy o męskich zawodach. Dominowali rzemieślnicy. Najczęściej w swoich warsztatach wytwarzali i […]

7/2/2022

W STRONĘ MOSTA. Wyprawa LXXVII

W minionych stuleciach obowiązywały szczegółowe zasady dotyczące ubioru. W ten sposób określano przynależność człowieka do konkretnej warstwy społecznej, jego wykształcenie i zawód. W kolejnym odcinku Opo-wieści dr Ewy Gwiazdowskiej przyglądamy się ubiorowi męskiemu XIX wieku. Dzisiaj niezwykle trudno, po tzw. wyglądzie trafnie ocenić pochodzenie społeczne, wykształcenie czy zawód człowieka. Znaczenie przysłowia – „Jak cię widzą, […]

6/15/2022

W STRONĘ MOSTA. Wyprawa LXXVI

Przypadek to czy przeznaczenie? Sami zdecydujcie. Jestem absolwentką IX L.O. w Szczecinie. Jakiś czas później, po skończonych studiach, krótko, ale jednak, uczyłam języka polskiego właśnie w tym liceum. Współpraca z dr Ewą Gwiazdowską, która jest najlepszym znawcą życia i twórczości Ludwiga Mosta, o czym sami możecie się przekonać czytając Jej „Opo-wieści”, okazała się fascynującym doświadczeniem. To dzięki niej dowiedziałam się, że w budynku IX L.O. (w latach 1841 – 1883) nauczał rysunku nie kto inny tylko sam Ludwig Most. Nie miałam zielonego pojęcia, że budynek mojej szkoły, który znajdował się przy placu Mariackim powstał w XIX wieku i był wcześniej siedzibą szkoły – Gimnazjum Fundacji Mariackiej! Notabene Ludwig Most jest jednym z moich ulubionych malarzy niemieckiego Szczecina. Był wybitnym artystą swego czasu i jak się okazuje również znakomitym pedagogiem. Uczył m.in. cenionego później innego mistrza pędzla – Eugena Dekkerta. Tacy ludzie to prawdziwy skarb dla świata i doprawdy trzeba mieć wielkie szczęście w życiu, by trafić na takich nauczycieli, którzy są jednocześnie mistrzami w tym, czego uczą! W tym roku IX L.O. obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. Będąc absolwentką tej właśnie szkoły o wspaniałej i ciekawej historii życzę jej Uczniom i Nauczycielom pasji w poznawania świata nie tylko nauki.

5/14/2022

W STRONĘ MOSTA. Wyprawa LXXV

W kolejnym odcinku Opo-wieści dr Ewy Gwiazdowskiej poznajemy szczegóły trendów mody realizowanej w praktyce tj. w sytuacjach życia codziennego, w świętach i innych wyjątkowych okolicznościach. W tym względzie obrazy Mosta są świetnym źródłem wizualnej wiedzy. Restrykcyjność kanonów mody wieków ubiegłych odgrywała dużą rolę w życiu społecznym. Na szczęście nas już to nie dotyczy. Szkoda jednak, że wolność wyboru, kreowanie indywidualnego wizerunku nie idzie często w parze z dobrym gustem i wyczuciem miejsca i czasu. To jednak ma znaczenie – szczególnie w przestrzeni publicznej.

4/29/2022

W STRONĘ MOSTA. Wyprawa LXXIV

To w jaki sposób się ubieramy chroniąc przed zimnem, gorącem, czy trudnymi warunkami wykonując określony rodzaj pracy daje świadectwo czasu, w którym żyjemy. Nie tylko! Ubranie upiększa, zakrywa lub odsłania określone partie ciała. Informuje również o pozycji społecznej, zawodowej, czy naszych poglądach. Jednym słowem – moda jest ważna dla człowieka. XXI wiek to epoka dowolności w sposobie ubierania się mimo pojawiających się trendów i rekomendacji domów mody. Nie zawsze tak było o czym przekonamy się czytając najnowszy odcinek Opo-wiesci dr Ewy Gwiazdowskiej o modzie żurnalowej w twórczości Ludwiga Mosta.

4/15/2022

W STRONĘ MOSTA. Wyprawa LXXIII

Wiosną 2022 roku z trudem piszę słowa życzenia „WESOŁEGO ALLELUJA!”. Na pierwszy rzut oka wydają się niestosowne. Jak można się radować, kiedy wokół tak wielu ludzi doświadcza tragedii i dzieje się wojna! A jednak! Szczególnie w taki czas, który zmienia nasze życie należy dostrzec to, co najcenniejsze i najpiękniejsze – SAMO ŻYCIE i symboliczny czas […]

3/31/2022

W STRONĘ MOSTA. Wyprawa LXXII

Od wiek wieków ubranie było, jest i będzie niezbywalnym elementem  życia człowieka. A wszystko zaczęło się prawdopodobnie między 120 tys. a 90 tys. lat p.n.e. w marokańskiej jaskini Contrebandiers na wybrzeżu Maroka, gdzie odkryto narzędzia kościane. Były używane do przygotowania skóry i futer na odzież dla człowieka. Nasz ubiór spełnia wiele funkcji: chroni nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i różnymi uszkodzeniami ciała, jest informacją o naszej płci, pozycji społecznej i religijnej. Strój to także rodzaj komunikatu niewerbalnego o aktualnej kondycji psychofizycznej czy poglądach społeczno-politycznych. Dzisiaj skóry i futra są już passé, a w zamian fundujemy sobie plastikowe okrycia, które niszczą nasze ciała i planetę …, ale póki co warto przeczytać, pełen ciekawostek, kolejny odcinek Opo-wieści dr Ewy Gwiazdowskiej o trendach w modzie wieku XIX, kiedy to jeszcze wszystko to, co naturalne było czymś oczywistym!

3/17/2022

W STRONĘ MOSTA. Wyprawa LXXI

Dzisiaj każda z nas decyduje wedle własnego gustu, nastroju i okazji w jaki sposób się ubierze i jak będzie wyglądać w określonej sytuacji. A jeszcze nie tak dawno ubiór kobiecy, choć nie tylko on, podlegał restrykcyjnym wymogom i zasadom.  Był zdefiniowany i opisany. Mało kto wie, że Most stworzył malarski katalog mody Pomorzanek z Pszenicznych pól (okolice dzisiejszych Pyrzyc) epoki biedermeieru. Dzięki jego szkicom, obrazom i notatkom uzyskujemy informacje o tym, jak wyglądały ubiory kobiet w różnych sytuacjach społecznie ważnych. Dziewczyny cieszmy się, bo przynajmniej, w tym względzie, wolności nam już nikt nie zabierze!

zamknij